Lakier perłowy: co to jest? Czym różni się od lakieru typu metalik?

Lakier perłowy: co to jest? Czym różni się od lakieru typu metalik?

Idealny połysk jest znakiem rozpoznawczym większości nowych samochodów. Metaliczne kolory karoserii są dość popularne ze względu na unikalny i bardzo estetyczny wygląd. Istnieją również inne lakiery, które dają nieco inny efekt kolorystyczny. Przykładem może być tutaj powłoka perłowa przygotowywana nieco inaczej niż tradycyjna warstwa akrylowa. Czym zatem będzie się od niego różnić?

Lakier metaliczny – uniwersalny i praktyczny

Klasyczny lakier akrylowy najczęściej nie zawiera żadnych dodatków. Funkcją takiej powłoki jest wyłącznie nadanie odpowiedniego koloru karoserii samochodu. Metaliczne lakiery najczęściej zawierają sproszkowane aluminium, które nadaje tego niepowtarzalnego efektu.

W zależności od wielkości ziaren tego surowca, wygląd lakieru może się nieco różnić. Wykorzystanie aluminium o bardzo drobnej granulacji nada karoserii efektu chromowania – powierzchnia będzie wtedy idealnie lśniąca. Lakier z proszkiem średniej gradacji da neutralny efekt gładkiej powierzchni. Z kolei po wykorzystaniu najgrubszych ziaren sproszkowanego aluminium uzyskamy ciekawą fakturę z widocznymi drobinami metalu. Ten kolor doskonale współgra z barwą felg aluminiowych.

Perłowy odcień jest bardziej nietypowy

Lakiery perłowe, podobnie jak opisywane wcześniej kolory metaliczne zawierają sproszkowane aluminium. Oprócz niego w tych preparatach stosuje się również dodatek miki – minerału, który odznacza się doskonałą łupliwością i odpornością na wysoką temperaturę oraz czynniki chemiczne. To jeden z najdroższych pigmentów na rynku, który odpowiada za rozszczepienie niektórych promieni padającego światła i stworzenie unikalnego perłowego efektu.

W przypadku lakierów 3 – warstwowych naniesiony lakier bazowy pokrywany jest następnie powłoką z tlenku żelaza, chromu lub dwutlenku tytanu. Dzięki temu zabiegowi padające światło ulega wielokrotnemu odbiciu, co wywołuje efekt rozproszenia padających promieni. W efekcie uzyskujemy niepowtarzalny kolor powłoki, która wygląda tak, jakby zawierała różnokolorowe światełka o intensywnym blasku.

Oba lakiery są równie wytrzymałe

Jeśli chodzi o wytrzymałość, oba typy lakierów osiągają podobne parametry, choć w przypadku perłowego koloru możemy zdecydować się na przygotowanie trójwarstwowej powłoki, która będzie dawała bardziej intensywny efekt wizualny. Lakiery perłowe z reguły są również dużo droższe od produktów metalicznych. Przygotowanie powłoki o unikalnym połysku wiąże się z koniecznością przygotowania farb o idealnych proporcjach składników, co zwiększa koszty ich zakupu.

Z drugiej strony, lakier metalik faktycznie jest tańszy, lecz jednocześnie usuwanie uszkodzeń z takiej powierzchni będzie trudne. Oba typy lakierów umożliwiają przygotowanie powłoki ze zróżnicowanym efektem barwnym, choć połysk będzie nieco inny, ze względu na zastosowane drobiny rozpraszające światło.