Czy lakierowanie samochodu można wykonywać samodzielnie?

Shutterstock-1958231350

Koszty ponownego lakierowania karoserii wielu przyprawiają o dreszcze. Niektórzy poszukują prostszego rozwiązania, decydując się na samodzielne lakierowanie części lub całego samochodu. Owszem, próbować zawsze można, choć wcześniej lepiej jest zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie przyniesie więcej szkód niż pożytku. Lakierowanie auta jest bardzo wymagające, a bez doświadczenia i odpowiedniego zaplecza ciężko będzie nam stworzyć idealną powłokę…

Lakierowanie to kosztowny i skomplikowany proces

Warsztaty lakiernicze za ponowne pokrycie samochodu lakierem wymagają niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku starszych modeli proces okaże się więc kompletnie nieopłacalny. Skąd wynika tak duża cena?

Przede wszystkim lakierowanie jest złożonym procesem, który wymaga odpowiednich warunków i kolejności podejmowania działań. Warsztaty wyposażone są często w specjalne sterylne komory, a ich utrzymanie i eksploatacja jest bardzo kosztowne. Ponadto proces wiąże się z przygotowaniem kilku, czasem nawet kilkunastu powłok lakierniczych, na co potrzeba czasu i nakładów pracy. Wysoki kosz usług wiąże się też z wymaganiami specjalistów – praca jest bardzo trudna, dlatego lakiernictwem samochodowym najczęściej zajmują się eksperci w swoim fachu, którzy chcą godnego wynagrodzenia za usługi.

Malowanie auta wymaga sporo wprawy

Lakier osiąga wysoką wytrzymałość tylko wtedy, gdy poszczególne powłoki mają jednolity charakter i odpowiednią grubość. Dlatego podczas lakierowania karoserii trzeba podejść starannie do każdego etapu prac. Nawet drobne uchybienia mogą skutkować poważnymi defektami w strukturze nowej powłoki. Każdy podejmowany krok musi być wykonany perfekcyjnie.

W domowym warsztacie często nie mamy warunków do przeprowadzenia tak precyzyjnych działań. W specjalnej komorze stosowanej przez warsztaty lakiernicze dużo łatwiej jest utrzymać czystość i sterylność prac. Ponadto samo nakładanie lakieru wymaga doświadczenia i wprawy. Nieumiejętne prowadzenie pistoletu skutkuje nierównościami powłoki, które osłabiają jej strukturę.

Korekty lakieru również mogą sprawić problemy

W niektórych przypadkach ponowne nakładanie lakieru może okazać się niepotrzebne. Da się odświeżyć wygląd karoserii, stosując korektę, która w praktyce polega na usunięciu powierzchniowej warstwy lakieru bezbarwnego do momentu zniknięcia drobnych uszkodzeń i zarysowań. Choć technika z pozoru wydaje się prosta, w rzeczywistości również wymaga doświadczenia i wprawy. System polerski w niewłaściwych rękach może spowodować wiele uszkodzeń lakieru w postaci rys, hologramów czy defektów powłoki spowodowanych przegrzaniem powierzchni lakierniczej.

Czasem przeprowadzenie korekty lakieru nie da oczekiwanego rezultatu. Ponowne lakierowanie będziemy musieli zastosować przy:

  • pojazdach z wyraźnymi śladami korozji,
  • karoserii, na której znajdują się widoczne odpryski lakieru,
  • w samochodach z głębokimi zarysowaniami przebijającymi się przez warstwę lakieru bezbarwnego,
  • przy powierzchni karoserii z widocznymi odparzeniami lakieru.