Ile trwa polerowanie auta? Z systemem polerskim firmy RUPES proces będzie znacznie szybszy!
Polerowanie lakieru jest czasochłonnym zadaniem, jednak proces umożliwia uzyskanie idealnego połysku. Końcowy efekt dla właściciela pojazdu będzie bardzo ważny i to na jego podstawie ocenia się jakość wykonanych prac. Polerowanie można przeprowadzić na całej karoserii w przypadku występowania licznych wad lakierniczych lub punktowo. Istotny jest przy tym jednak dobór właściwego systemu polerskiego. Dziś sprawdzimy, który będzie lepszy: rotacyjny, czy rotacyjno-orbitalny…
Polerka rotacyjna – popularna, lecz czy w pełni wydajna?
W warsztatach lakierniczych systemy rotacyjne są najczęściej spotykane. Przy zastosowaniu odpowiednich past urządzenia gwarantują wysoką precyzję i stosunkowo dużą siłę korekcji. Doświadczony pracownik z pewnością poradzi sobie z takim systemem, jednak amator może mieć więcej problemów…
Polerka rotacyjna wykonuje jednostajny ruch obrotowy o określonej prędkości. Podczas nieumiejętnego kierowania sprzętem, łatwo doprowadzić więc do powstania defektów, nierówności w strukturze lakieru oraz hologramów. Minusem rozwiązania będzie również wysoka temperatura powierzchni lakierniczej, która może wywołać kolejne wady powłoki. Polerka rotacyjna znacznie zwiększa też ryzyko uszkodzenia elementów plastikowych, gumowych czy przetarcia krawędzi.
Polerka rotacyjno-orbitalna – jak działa?
To nowoczesny system polerski, w którym wykorzystuje się połączenie ruchu rotacyjnego z orbitalnym. Ten drugi wspomaga cięcie i jednocześnie zaciera ślad wytworzony podczas obrotu gąbki. Takie połączenie znacznie zwiększa długość drogi, którą pokonuje punkt na gąbce w trakcie ruchu, co przyczynia się jednocześnie do obniżenia temperatury podczas pracy.
Ale to nie jedyne zalety polerki rotacyjno-orbitalnej. Specyficzny ruch głowicy wspomaga proces polerowania i niweluje ryzyko wystąpienia hologramów. W tym przypadku ryzyko uszkodzenia plastikowych i gumowych elementów jest znikome, można również znacznie skrócić czas polerowania. Systemy rotacyjno-orbitalne najlepiej sprawdzą się na świeżym lakierze, a ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, sprzęt mogą stosować również mniej doświadczeni pracownicy…
Gąbki polerskie do zadań specjalnych
Do polerki rotacyjno-orbitalnej firmy RUPES doskonale pasują gąbki otwartokomórkowe. To produkty, które mają znacznie lepszą cyrkulację powietrza, przez co system nie przegrzewa się w trakcie polerowania. Gąbki mają też mniejszą tendencję do zapychania i wyższe parametry tnące. Znacznie przyspieszają pracę, również wtedy, gdy użyjemy polerki rotacyjnej.
Istotne znaczenie w trakcie polerowania będą mieć również pasty i mleczka polerskie. Warto wybierać je rozsądnie, dostosowując rodzaj ścierniwa do wykonywanego etapu pracy. Najlepiej kupić produkty bez rozpuszczalników i wypełniaczy, które mogłyby dodatkowo zatykać pory w gąbce.