Szczerze o matowych lakierach samochodowych – czy warto?

Szczerze o matowych lakierach samochodowych - czy warto?

Matowe lakiery samochodowe już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na oryginalny wygląd pojazdu, jaki można uzyskać przy ich zastosowaniu. Po głębszej analizie okazuje się jednak, że rozwiązanie to nie jest idealne i posiada kilka istotnych wad. Czy warto zatem decydować się na tego typu usługę? 

Matowe lakiery samochodowe – zastosowanie

Trend ten jest zdecydowanie najpopularniejszy wśród właścicieli samochodów sportowych. To właśnie ich producenci jakiś czas temu zaczęli masowo wprowadzać na rynek pojazdy wykończone matowym lakierem. Mowa tutaj między innymi o Lamborghini czy McLarenie. To właśnie na nich zaczęli się wzorować właściciele aut tuningowanych, dzięki czemu moda szybko się rozprzestrzeniła.

Aby uzyskać efekt matowej karoserii, można skorzystać z dwóch sposobów. Pierwszy z nich to oklejenie samochodu folią. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, ale jednocześnie mniej trwała i znacznie szybciej ulegająca zniszczeniom. Lepszym rozwiązaniem jest tak zwane malowanie dyspersyjne, które wykonuje się w specjalistycznych komorach lakierniczych. Tak nałożony lakier jest o wiele trwalszy niż folia i pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu wizualnego.

Czy matowy samochód jest praktyczny?

Niestety, struktura tych lakierów jest znacznie bardziej miękka niż tych tradycyjnych. Sprawia to, że tego typu powłoka jest podatna na uszkodzenia i zarysowania. To, co mogłoby się wydawać niewinnym zahaczeniem karoserii, może wywołać zatem znaczne szkody. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy otwierając drzwi zarysujemy lakier zbyt długim paznokciem lub przetrzemy samochód ścierką, na której będą znajdować się ziarenka piasku. 

Do największej ilości niewielkich zarysowań dochodzi jednak podczas przemieszczania się po drogach. Odpryskujące, małe kamyki oraz fragmenty gałęzi zostawiają po sobie trwały ślad. W przypadku matowych lakierów samochodowych powinniśmy również uważać na ptasie odchody – jeśli szybko ich nie usuniemy, na karoserii może zostać nieestetyczne odbarwienie. 

Jakie są zalety matowych lakierów?

Niewątpliwie największą z nich jest oryginalny wygląd samochodu. Powłoki matowe świetnie prezentują się w połączeniu z elementami karbonowymi oraz z detalami w jaskrawych barwach. Obecnie na ulicach najczęściej spotykamy wersje czarne, czerwone oraz beżowe i szare. Niewątpliwie przyciągają one spojrzenia przechodniów i innych kierowców. Warto się zatem na nie zdecydować, jeśli mamy wystarczająco dużo czasu na dopieszczanie pojazdu i jego delikatne mycie. W innym przypadku, zaniedbane zarysowania i odbarwienia mogą wywołać efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego.