Jak naprawić odpryski lakieru na samochodzie?
W trakcie eksploatacji samochodu lakier stale narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Kamyki czy ziarna piasku uderzające z dużą siłą w części karoserii mogą doprowadzić do powstawania odprysków. Dopóki są one pojedyncze i niewielkie, nie dostrzegamy problemu. Większe odpryski mogą już zaburzyć efekt barwny samochodu. Na szczęście można je usunąć domowymi sposobami.
Lepiej zapobiegać – ale czy tu się da?
Odpryski najczęściej są wynikiem uderzeń kamieni o element karoserii. W trakcie jazdy spod kół innego użytkownika drogi zawsze może wylecieć kamień, który z dużą prędkością uderzy o nasz samochód. Na występowanie odprysków najbardziej narażone będą zatem takie elementy jak pokrywa silnika, przedni zderzak czy boczne lusterko.
Czy przed takimi uszkodzeniami da się zabezpieczyć? Teoretycznie tak, choć sposób jest dość kosztowny. Mowa tu o oklejeniu przedniej części samochodu bezbarwną folią ochronną. Będzie ona dodatkowo zabezpieczać powierzchnię przed uderzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie chwilowe i każda, nawet najlepszej jakości powłoka ochronna również w końcu ulegnie zniszczeniu.
Odpryski najlepiej zaszpachlować
Drobne odpryski da się usunąć bez pomocy profesjonalnego warsztatu lakierniczego. Na rynku łatwo można znaleźć zestawy naprawcze, zawierające szpachle, środki czyszczące oraz lakiery samochodowe. Warto na samym początku sprawdzić numer lakieru samochodowego wpisany na tabliczce znamionowej, który pomoże nam dobrać właściwy produkt.
Przed rozpoczęciem prac musimy dokładnie umyć samochód, stosując aktywną pianę lub specjalne szampony. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy również osuszyć karoserię i odtłuścić powierzchnię alkoholem izopropylowym. Następnie przechodzimy do uzupełnienia ubytku lakierem bazowym. Warto go nakładać cienkim pędzelkiem i starać się nie wyjeżdżać poza ubytek.
Po nałożeniu lakieru czekamy aż powłoka wyschnie i przechodzimy do aplikacji produktu bezbarwnego. Nakładamy go na nieco większej powierzchni, by połączyć warstwę z miejsca ubytku z nienaruszoną powłoką lakierniczą. Następnie musimy wypolerować naprawiane miejsce.
Jak radzić sobie z wytarciami na progach?
To uszkodzenia wynikają ze zużycia elementu. Najczęściej pojawiają się na progach samochodu. Możemy się pozbyć wytarć, stosując ponowne nałożenie lakieru samochodowego. Wcześniej jednak warto dokładnie sprawdzić, czy na powierzchni elementu nie występują ślady rdzy. Jeśli się pojawią, musimy zetrzeć korozję do blachy i zabezpieczyć miejsce specjalnym preparatem.
Gdy powierzchnia elementu jest czysta, trzeba odtłuścić ją za pomocą benzyny ekstrakcyjnej i nałożyć lakier bazowy, a następnie produkt bezbarwny. Po wyschnięciu całej powłoki polerujemy element do momentu uzyskania idealnego połysku. Proces zaczynamy od zastosowania pasty z najgrubszym ścierniwem i stopniowo przechodzimy do produktów z mniejszą średnicą ziaren, aż uzyskamy pożądany efekt.