Myjnia automatyczna – jak korzystać z niej, by nie uszkodzić lakieru na karoserii?
Powłoka lakiernicza jest bardzo delikatna, przez co nawet nieuważne przeciągnięcie twardszym przedmiotem po karoserii może skończyć się zarysowaniem. Pojedynczy defekt nie będzie aż tak rzucał się w oczy, lecz z czasem może się ich pojawić więcej. Zwłaszcza wtedy, gdy będziemy stosować nieodpowiednie metody czyszczenia. Jak się okazuje, nawet korzystając z myjni możemy narazić lakier na uszkodzenie. Czy da się temu zaradzić?
Czy myjnia automatyczna może uszkodzić lakier?
Korzystanie z tego typu usługi wydaje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem. W nowoczesnej myjni znajdziemy szereg programów i ustawień, które mają pomóc w dopasowaniu metod czyszczenia do konkretnego modelu pojazdu i charakteru zanieczyszczeń znajdujących się na karoserii. Obsługa jest przy tym bardzo prosta, a po dokonaniu ustawień kierowca może siedzieć we wnętrzu pojazdu, podczas gdy maszyna zajmie się jego samochodem.
Takie rozwiązanie może być jednak bardzo niekorzystne dla lakieru. Na myjni bezdotykowej często stosuje się twarde szczotki, które mają usunąć nawet najbardziej zaschnięte zabrudzenia. Zawsze generuje to ryzyko uszkodzeń przy zbyt dużym nacisku. Twarde włosy urządzeń czyszczących mogą doprowadzać do powstawania niewielkich zarysowań na powłoce lakierniczej, które czasem są widoczne już po jednorazowym skorzystaniu z myjni.
Korzystać, czy nie korzystać z tego typu rozwiązania?
Stosowanie myjni automatycznej niesie potencjalne ryzyko uszkodzenia lakieru, choć są sposoby, które pomagają zniwelować ten problem. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć czystą powłokę dodatkową warstwą ochronną. Podstawowym środkiem zapobiegawczym będzie zastosowanie wosku samochodowego, który tworzy na powierzchni karoserii cienką powłokę, chroniącą również lakier przed działaniem promieni UV.
Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie powłok polimerowych. Wykazują one bardzo podobne działanie do wosku, choć jednocześnie są znacznie trwalsze. Powłoki polimerowe mają znacznie większą odporność na wilgoć, wysokie temperatury i promieniowanie UV – warstwa krzemowa zabezpiecza karoserię na okres nawet dwóch lat! Jedyną wadą takiego zabezpieczenia jest wyższy koszt produktu oraz bardziej skomplikowany proces aplikacji.
A może postawić na ręczną myjnię?
Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć znacznie większą kontrolę nad całym procesem. Na profesjonalnej myjni bezdotykowej znajdziemy wiele możliwości wstępnego i właściwego czyszczenia, a także polerowania czy woskowania karoserii. Dzięki umiejętnemu prowadzeniu myjki ciśnieniowej jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić samochód i zabezpieczyć karoserię.
Takie rozwiązanie może wyjść jednak drożej niż zastosowanie myjni automatycznej. Warto też korzystać ze sprawdzonych punktów, ponieważ często zdarza się, że właściciele takich obiektów proponują środki czyszczące o zbyt słabej lub za mocnej sile działania.