Lakierowanie samochodu – jak to zrobić dobrze? Zadbaj o czystą powierzchnię!

Lakierowanie samochodu - jak to zrobić dobrze? Zadbaj o czystą powierzchnię!

Utworzenie idealnej warstwy lakieru wcale nie należy do prostych zadań. Proces jest skomplikowany i czasochłonny, jednak warty końcowego efektu. W trakcie malowania pojazdu, szczególnie istotne jest przygotowanie powierzchni pod lakier. To krok, który gwarantuje wytrzymałość powłoki i jej idealny stan… O czym szczególnie warto pamiętać?

Lakierowana powierzchnia musi być pozbawiona defektów

W pierwszej kolejności pojazd należy wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia, nawet te niewidoczne gołym okiem mogą niekorzystnie wpłynąć na aplikację warstwy lakierniczej. Na początku dobrze jest umyć elementy zwykłą wodą z detergentem, a większe zabrudzenia najlepiej usunąć myjką ciśnieniową. Następnie warto odtłuścić powierzchnię stosując zmywacz antysilikonowy.

Jeżeli nanosimy lakier samochodowy na starszej karoserii, dobrze jest usunąć wszystkie defekty, które obniżałyby żywotność nowej powłoki. Resztki starego lakieru, ślady otarć i rdzy czy głębsze zarysowania należy uzupełnić lub zeszlifować. Ten etap zwykle trwa dość długo i jest żmudny, jednak ma ogromne znaczenie w kontekście wytrzymałości przyszłej powłoki.

Jakie papiery ścierne zastosować?

To który materiał wybierzemy do usunięcia zabrudzeń i defektów zależy od stanu powierzchni:

  • do usuwania rdzy warto wybrać ścierniwo o gradacji 60-120,
  • z resztkami szpachli świetnie poradzi sobie papier o gradacji 120-240,
  • wstępne przygotowanie elementu do nakładania podkładu ułatwi szlifowanie papierem gradacji 320.

Czyszczenie warto przeprowadzić w taki sposób, by usunąć nawet najmniejsze niedoskonałości z powierzchni karoserii. Do efektywnego czyszczenia można zastosować specjalne kostki szlifierskie, które owija się odpowiednim papierem. Dzięki nim proces przebiegnie szybciej.

Efektywne przygotowanie powierzchni z pianką matującą Surf-ACE M’n’M

Przygotowując powierzchnię, można wykorzystać produkt o potrójnym działaniu. Produkt Surf-ACE M’n’M jednocześnie ściera, czyści i odtłuszcza element, przez co świetnie nadaje się do przygotowania podłoża pod lakier.

Preparat jest prosty w użyciu, a dzięki silnym właściwościom pieniącym łatwo pokrywa czyszczony element. Zapewnia jednolite wykończenie powierzchni, co znacznie zwiększa przyczepność nakładanej powłoki lakierniczej. Użycie środka pozwoli wyeliminować ryzyko późniejszego powstawania defektów lakierniczych.

Preparat jest przy tym w pełni bezpieczny dla elementów karoserii. W jego składzie znajdują się substancje, które nie wywierają wpływu na czyszczoną powierzchnię, a użycie środka pozwoli stosunkowo szybko ją przygotować!