Lakier kameleon – jak malować nim karoserię?

Lakier kameleon - jak malować nim karoserię?

Idealny połysk lakieru samochodowego jest pożądanym efektem u większości właścicieli pojazdów. Wszyscy jednak wiemy, że taka powłoka bardzo szybko może ulec zmatowieniu i będzie wymagać korekt. Są jednak inne sposoby wyróżnienia karoserii, które mogą przynieść nietuzinkowy efekt estetyczny. Jednym z nich jest zastosowanie lakieru typu kameleon, który sprawi, że pojazd będzie mienił się różnymi kolorami. Jak przygotować taką warstwę?

Czym jest lakier kameleon?

To jednoskładnikowy lakier, który ma specyficzne właściwości zmiany koloru, związane z różnokierunkowym odbijaniem światła. Oznacza to, że powierzchnia karoserii będzie mienić się kilkoma barwami, w zależności od kąta obserwacji. Za taki efekt odpowiadają specyficzne dodatki, takie jak płytki krzemowe, tlenek żelaza oraz dwutlenek tytanu, które znajdują się w składzie mieszanki.

Te składniki mineralne wzmacniają przenoszenie barw i efekty interferencyjne. Płytki krzemowe odpowiadają za kolory dominujące, przechodzące od czerwieni do brązu, niebieskiego do zielonego lub chromowego do srebra. Z kolei związki tytanu i żelaza wpływają na powstawanie barw pośrednich oraz odcieni kolorów.

Etapy nakładania lakieru typu kameleon

Na początku prac lakierniczych trzeba wygładzić powierzchnię karoserii i pokryć ją 2-3 warstwami lakieru podkładowego, koniecznie w kolorze czarnym. To on będzie stanowił tło dla właściwego lakieru typu kameleon.

Drugi etap polega na nałożeniu właściwej, bazowej powłoki lakierniczej. Produkt aplikuje się w odpowiedniej ilości warstw, wyszczególnionej w Karcie Technicznej danego systemu lakierniczego. Podczas prac trzeba zachować odpowiednie warunki, w tym temperaturę około 20 stopni. Przed aplikacją lakier należy rozcieńczyć specjalnym rozpuszczalnikiem do baz. Warstwy nakładamy w odstępach 20-minutowych.

Na końcu trzeba pokryć powłokę lakierem bezbarwnym. Aplikujemy 2 lub trzy warstwy tego preparatu, które doskonale zabezpieczą lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Lakier bazowy typu Kameleon może być zabezpieczony lakierem bezbarwnym o efekcie matowym lub wysokiego połysku.

O czym warto pamiętać?

Lakier kameleon najlepiej wykorzystać do pokrycia całej karoserii samochodu, wtedy efekt będzie najbardziej spektakularny. Sam proces może być jednak kosztowny, ponieważ zastosowane do produkcji mieszanki substancje są trudne do uzyskania w trakcie procesu produkcyjnego. Można również nanieść lakier na pojedyncze elementy karoserii, jednak trzeba się liczyć z tym, że efekt będzie znacznie słabszy.

Lakier kameleon powinien być nakładany możliwie jak najszybciej. W ten sposób niweluje się ryzyko powstania zanieczyszczeń, które mogłyby zaburzyć końcowy rezultat. Nie należy też dokonywać zbyt intensywnej korekty powłoki bezbarwnej  w celu uzyskania idealnego połysku – mógłby on całkowicie przysłonić efekt zmiany barw.