Jaki podkład pod lakier samochodowy?

Jaki podkład pod lakier samochodowy?

Przed przygotowaniem lakieru samochodowego, trzeba odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię karoserii. To dzięki tym zabiegom, później nakładany lakier odpowiednio utrzymuje się na powierzchni bez defektów w strukturze. Ze względu jednak na zróżnicowane typy powierzchni, trzeba zwrócić uwagę również na dobór dopasowanych produktów bazowych. Podpowiemy w artykule, który podkład pod lakier najlepiej sprawdzi się przy renowacji pojazdu.

Ochrona antykorozyjna – grunty epoksydowe

To preparat, który świetnie zabezpiecza materiał i izoluje go przed działaniem wilgoci. Wyrób jest przygotowany na bazie żywicy epoksydowej, która zawiera duży poziom usieciowania. Ze względu na taki skład, możliwe jest utworzenie szczelnie pokrywającej powłoki zapobiegającej powstawaniu korozji oraz niszczenie karoserii.

Podkład może być nakładany zarówno na powierzchnie lakierowane, jak i stalowe czy aluminiowe. Można także znaleźć preparat o właściwościach antykorozyjnych, który zapewni pojazdowi doskonałą warstwę ochronną przed efektami korozji.

Na nierówności podkład akrylowy

To preparat, który pomaga zamaskować drobne ubytki w strukturze lakierowanych elementów. Tego typu preparat również jest świetnym izolatorem powierzchni pod lakierowanie. Podkłady akrylowe odznaczają się wysoką trwałością oraz doskonałą przyczepnością do różnego typu powierzchni.

Akrylowe preparaty mogą występować również w formie sprayu. Dzięki temu, podczas prac przygotowawczych można w prosty i szybki sposób pokryć powierzchnię odpowiednio grubą warstwą wypełniacza. Wiele produktów zostało wzbogaconych o dodatkowe składniki, które zapobiegają przed działaniem korozji. Taki preparat bardzo szybko wysycha na powierzchni.

Czym zabezpieczać plastikowe elementy?

W przypadku elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, również można wybrać dostosowany podkład. Choć trwałość tych części jest znacznie większa, z biegiem czasu i tutaj pojawiają się niedoskonałości i skazy, które mogą powodować niekorzystny efekt estetyczny. Wówczas lakierowanie może pomóc odnowić ich wygląd.

Przed lakierowaniem, warto zabezpieczyć powierzchnię plastiku, dzięki czemu stworzymy także powłokę, na której lakier bazowy będzie miał lepszą przyczepność. Do tego celu można zastosować specjalne preparaty. Warto jednak pamiętać, że przed ich użyciem należy dokładnie wyczyścić powierzchnię plastiku z ewentualnych resztek starego lakieru – podkłady można stosować wyłącznie na tworzywo w stanie surowym!