Jak zregenerować lakier samochodowy? Podstawowe techniki przywracania jego blasku

Jak zregenerować lakier samochody? Podstawowe techniki przywracania jego blasku

Zimowy okres może mocno dać się we znaki pojazdom. Błoto pośniegowe, lód, sól drogowa lub piasek stosowany do wyczyszczenia jezdni może spowodować mikrouszkodzenia w strukturze lakieru, który po sezonie może nie być już tak błyszczący jak dawniej. Na wiosnę, można jednak dokonać niezbędnych poprawek i przywrócić samochodowi dawny efekt blasku. Jak zregenerować powierzchnię lakieru?

Czystość karoserii to podstawa

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności odświeżających, pojazd należy dokładnie umyć i usunąć z jego powierzchni wszystkie zabrudzenia. Myjnie automatyczne mogą w tym przypadku nie zdać egzaminu. Lepszym pomysłem będzie zastosowanie wody pod ciśnieniem. Zalecane jest również ręczne czyszczenie pojazdu z użyciem odpowiednich szamponów, które pomogą usunąć zanieczyszczenia.

Podczas mycia samochodu, warto spłukać maszynę dużą ilością wody. Pomoże to usunąć pozostałości po użytych środkach chemicznych i woskach znajdujących się na powierzchni lakieru. Następnym krokiem jest wysuszenie pojazdu z użyciem czystych ścierek. Przed polerowaniem, warto dokładnie sprawdzić, czy na powierzchni nie zostały ziarenka piasku i inne drobiny – mogą one znacznie utrudnić proces regeneracji.

W dalszej kolejności maskowanie ubytków

Podczas jazdy, powierzchnia lakieru stale narażone jest na uderzenia mikrocząstek piasku, soli i innych drobin. Mogą one powodować liczne zarysowania i drobne odpryski karoserii, które wpływają na zaburzenie estetyki pojazdu. Aby się ich pozbyć można wykorzystać specjalne mleczka i pasty polerskie. Warto przy tym pamiętać, że ich zastosowanie może wpłynąć na jakość sąsiadujących warstw lakieru, należy więc uważać podczas aplikacji preparatów.

Głębsze rysy i odpryski trzeba pokryć zaprawkami lub zastosować ponowne lakierowanie danego elementu. Można także mniejsze ubytki usunąć, używając wosków i kredek koloryzujących. Warto przy tym pamiętać o konieczności stosowania preparatów zgodnych z kolorem pojazdu. Istotne jest również odtłuszczenie powierzchni przed nanoszeniem lakierów i zaprawek – dzięki temu nie powstaną dodatkowe defekty w strukturze.

Później polerowanie i woskowanie

Aby odświeżyć powierzchnię lakieru, wykonuje się polerowanie mechaniczne. Tę technikę można zastosować tylko przy powłoce lakierniczej o odpowiedniej grubości. Do przeprowadzenia procesu potrzeba kilka past o różnej gradacji ziaren oraz polerki obrotowej. Polerowanie należy wykonać, stosując początkowo pasty o największych ziarnach przechodząc do mniejszych.

Po odpowiednio wykonanym polerowaniu, można przejść do woskowania. Proces ten pozwoli na zabezpieczenie przygotowanej powłoki i nada pojazdu wyjątkowego wyglądu. Do woskowania służą specjalne preparaty, można także zastosować środki zawierające dodatkowo substancję polerską.