Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?

Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?

Jeszcze kilkanaście lat temu pogoda w naszym kraju była dość przewidywalna. Dziś przez postępujące zmiany klimatu coraz częściej dochodzi do ekstremalnych zjawisk. Silne burze z gradem mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia, lecz także przyczyniają się niekiedy do poważnych uszkodzeń karoserii. Jak uchronić samochód przed gradem?

Garaż nie zawsze jest pod ręką

Oczywiście najlepszym sposobem na przeczekanie burzy z gradem będzie pozostawienie samochodu w zadaszonym pomieszczeniu. Może to być klasyczny garaż blaszany, garaż podziemny czy altana. Niestety nie zawsze mamy możliwość odstawienia pojazdu w bezpieczne miejsce, a niektórzy przez cały rok trzymają auto pod chmurką.

Co robić w takim wypadku? Możemy zabezpieczyć karoserię, stosując podstawowe materiały, które mamy pod ręką. Kołdra, gruba firanka czy narzuta na sofę ograniczy ryzyko wystąpienia defektów podczas gradobicia. Zadbajmy przede wszystkim o zabezpieczenie dachu samochodu – jego naprawa będzie o wiele bardziej skomplikowana i kosztowna niż wymiana uszkodzonej maski. Dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnego pokrowca na samochód, którego koszt wyniesie maksymalnie kilkaset złotych.

Gdy grad zacznie padać w trakcie jazdy

Zdarza się, że burza zaskoczy nas podczas podróży. W takim przypadku przede wszystkim musimy zachować ostrożność na drodze i dostosować prędkość jazdy. Jeśli mamy możliwość, zjedźmy do najbliższej stacji paliw lub na bezpieczne pobocze. Nie róbmy jednak postoju w miejscach niedozwolonych, np. na wiadukcie.

Najczęściej opad gradu ma charakter lokalny, a same gradziny są niewielkich rozmiarów. W takim wypadku nie powinno dojść do poważnych uszkodzeń karoserii. Jeżeli jednak intensywność opadu byłaby większa, warto przeczekać burzę w oddaleniu od drzew i innych obiektów. Kontynuowanie jazdy w takich warunkach może skończyć się przykładowo uszkodzeniem szyb, co znacznie utrudni dojazd do najbliższego miejsca postoju.

Jak naprawić auto po gradobiciu?

Wskutek gradobicia mogą powstać wgniecenia w karoserii, pęknięcia szyb oraz świateł, a także zarysowania i pęknięcia lakieru. W przypadku uszkodzeń szyb najlepszym sposobem naprawy będzie ich wymiana, która niestety może sporo kosztować. Defekty lakiernicze najlepiej zeszlifować i uzupełnić nową powłoką, ponieważ każda taka naruszona strefa blachy jest bardziej podatna na działanie korozji.

Wgniecenia w karoserii naprawiane są na kilka sposobów. Metody tradycyjne polegają na wyprostowaniu wgłębień, szpachlowaniu ubytków i ponownym lakierowaniu. Dużą popularnością cieszy się obecnie technika PDR, która polega na przywracaniu pierwotnego kształtu karoserii z użyciem specjalnych przyssawek osadzonych na kleju w miejscu wgniecenia. Dzięki pamięci kształtu blachy można w ten sposób uzyskać optymalny efekt, bez konieczności ponownego malowania elementu.