Jak stosować podkład wypełniający? Sprawdź o czym musisz pamiętać
Renowacja uszkodzonych elementów karoserii może być wymagającym i żmudnym procesem. Jednak prawidłowo przeprowadzone działanie pozwala odzyskać pierwotne piękno i zabezpieczyć blachę przed dalszymi problemami. Do takich prac często wykorzystuje się podkład wypełniający, bez którego cały proces byłby nieskuteczny. Jak należy go stosować?
Typy podkładów stosowanych w lakiernictwie
Na rynku najczęściej spotkać można produkty chemoutwardzalne, przygotowane na bazie żywicy akrylowej. Podstawowym celem stosowania tego preparatu jest odizolowanie powierzchni chłonących, takich jak stara jednoskładnikowa warstwa lub utwardzona szpachla poliestrowa. Najczęściej wyróżnia się 3 podstawowe typy podkładów:
- podkład cienkowarstwowy – często stosowany w trakcie lakierowania nowych elementów, których powierzchnia nie zawiera żadnych wypełniaczy. Doskonale współpracuje z gruntami antykorozyjnymi i epoksydowymi,
- podkład wypełniający – to popularny produkt wykorzystywany podczas napraw karoserii. Świetnie izoluje powierzchnie chłonne i może być nakładany na nowy element, lub starszą blachę. To wysokiej jakości produkt o małym skurczu i doskonałej przyczepności,
- podkład grubopowłokowy. Najczęściej wykorzystuje się go do napraw poważniejszych ubytków lakierniczych. Taki podkład będzie miał największą grubość, wynoszącą od 240 do 300 µm.
W jaki sposób nakładać podkład wypełniający?
Preparat stosuje się w celu odizolowania powierzchni blachy od szpachli. W przypadku częściowo skorodowanych elementów, które poddawane są regeneracji to świetne rozwiązanie, ponieważ produkty wypełniające ubytki często mają silnie higroskopijne właściwości. Przed nałożeniem podkładu należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni z wszelkich śladów rdzy oraz innych powłok lakierniczych.
Na powierzchnię zabezpieczoną podkładem można aplikować szpachlę. Po jej wyschnięciu należy oczyścić element z pyłów i odtłuszczaczy. Następnie należy nałożyć kolejną warstwę podkładu pod lakier bazowy. Warto tu pamiętać o cieniowaniu, to znaczy naniesieniu tym razem dwóch lub trzech powłok preparatu, dzięki którym łatwiej będzie określić występowanie i położenie zamaskowanego ubytku.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Aby uzyskać pożądany efekt, warto starannie dobierać podkłady i szpachle. Produkt epoksydowy świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia powierzchni, lecz po jego zastosowaniu aplikacja szpachli z włóknem będzie problematyczna, ze względu na małą przyczepność. Gdy chcemy zasklepić ubytek przykładowo szpachlą z tkaniną szklaną z dodatkiem żywicy, musimy najpierw zlikwidować perforację, pokryć naprawiany fragment podkładem reaktywnym oraz wypełniaczem akrylowym.
Jeśli zastanawiamy się nad wyborem produktów jednokomponentowych, warto pamiętać, że dają one słabszą ochronę przed korozją. Ponadto zawarte w takich podkładach rozcieńczalniki mogą agresywnie oddziaływać na podłoże doprowadzając do jego zważenia.