Jak nabłyszczyć lakier samochodowy?
Odpowiednio przygotowany lakier samochodowy, zachowa swoje pierwotne właściwości na dłużej. Dlatego dobry właściciel zawsze dba o to, by pojazd był odpowiednio czysty a powierzchnia karoserii zabezpieczona. Jak się okazuje, nabłyszczanie pojazdu nie spełnia jedynie funkcji estetycznej. To doskonały sposób, który pomaga uchronić powierzchnię karoserii przed zużyciem. Jak prosto i niewielkim kosztem zabezpieczyć lakier pojazdu?
Dlaczego warto stosować środki nabłyszczające?
Taki zabieg przede wszystkim uatrakcyjnia wygląd pojazdu. Zazwyczaj samo mycie auta nie wpływa odpowiednio na odświeżenie jego barwy. Choć karoseria pozbawiona jest brudu i drobin piasku, jej barwa wciąż może wydawać się matowa. Z pomocą przychodzą woski i środki nabłyszczające, dzięki którym można odświeżyć powierzchnie pojazdu.
Pielęgnacja pomaga również czasowo zabezpieczyć strukturę lakieru przed działaniem zewnętrznych czynników. Opady deszczu, śniegu bądź gradu, a także promieniowanie słoneczne ma wpływ na niszczenie delikatnej powłoki. Stosując woskowanie, można utworzyć dodatkowy filtr ochronny, dzięki któremu pojazd będzie przez jakiś czas skuteczniej zabezpieczony.
O czym warto pamiętać przed woskowaniem karoserii?
Naszym celem jest utworzenie bezbarwnej cienkiej powłoki, która chronić będzie znajdujący się pod nią lakier. Wszelkie nieczystości, ślady wilgoci czy kurz powinny więc zniknąć z powierzchni. Na czysty, gładki lakier znacznie łatwiej nakłada się wosk, a sam preparat dłużej utrzymuje się na pojedzie.
Do nabłyszczenia powierzchni możemy zastosować płynne i twarde preparaty. Inna klasyfikacja dzieli produkty na te pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne. Woski twarde, sprzedawane w postaci pasty polecane są głównie do starszych pojazdów. Ich konsystencja umożliwia zabezpieczenie lakieru oraz usunięcie drobnych utlenień. Do nowszych samochodów, lepiej wykorzystać specjalne woski płynne lub mleczka nabłyszczające.
Czym nakładać wosk?
Do nanoszenia substancji wystarczy zwykła miękka ściereczka lub gąbka o delikatnej strukturze. Ważne jest jednak, by była ona w pełni czysta i nie zawierała w swojej strukturze drobin pyłu. Kosmetyk wsmarowuje się kolistymi ruchami na wszystkich widocznych elementach karoserii. Po wykonaniu czynności należy pozostawić pojazd do odparowania i aktywacji preparatu.
Ostatnim krokiem jest dotarcie i wypolerowanie tak przygotowanej warstwy. W tym przypadku najlepiej zastosować ściereczkę z mikrofibry, którą wycieramy lakier do uzyskania idealnego połysku i usunięcia nadmiaru pozostałego na powierzchni produktu. Nabłyszczanie warto powtarzać minimum dwa razy w roku, przy temperaturze nie niższej niż 10 stopni Celsjusza.