Ile schnie lakier samochodowy?

Ile schnie lakier samochodowy?

Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich zadrapań czy zarysowań na naszym samochodzie. W sporej części przypadków jedynie co musimy zrobić, to zastosować klasyczny lakier „zaprawkowy” ze sklepu, jednak w niektórych wypadkach konieczne jest sięgnięcie po nieco cięższą artylerię. Jedynym problemem, jaki wiąże się z tym działaniem, jest czas schnięcia, który zawsze jest wielką niewiadomą. Czy aby na pewno?

Ile schnie lakier samochodowy?

Przede wszystkim jest to zależne od konkretnego rodzaju oraz ilości, jakiej użyjemy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z gotowymi produktami dwukomponentowymi możemy kierować się informacją od producenta, która umieszczona jest na opakowaniu odnośnie do czasu schnięcia w określonych temperaturach. Możemy jednak wyróżnić poszczególne podkategorie lakierów, w których każdy z nich utwardza się trochę dłużej lub krócej. Jakie rodzaje wyróżniamy?

Lakier bezbarwny

Kiedy mamy do czynienia ze standardową temperaturą otoczenia, czyli taką, która oscyluje około 20 stopni, schnięcie potrwa około 16 godzin. Jeśli jednak wykorzystamy specjalne lampy, których zadaniem jest podniesienie temperatury, proces ten może zostać zakończony nawet w 30 minut. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku warstwy, której grubość wynosi 50 do 60 mikronów. Twardość lakieru, która pozwala na użytkowanie, uzyskujemy po około 12 godzinach, jednak na pełną należy poczekać aż kilka dni.

Lakier strukturalny

Ten typ przeznaczony jest głównie do elementów plastikowych, dlatego cechuje się nieco krótszym czasem schnięcia. Powinien być nakładany szybko oraz sprawnie, a po 20 minutach cały proces będzie zakończony.

Gotowe lakiery bazowe

Jest to rodzaj, który najbardziej nadaje się do samochodów. Czas jego schnięcia jest liczony już od nałożenia samej warstwy. W temperaturze pokojowej po upływie kwadransa będzie on już pyłosuchy. Po kolejnych 15 minutach bez większego problemu będziemy mogli dotykać miejsce, które było lakierowane. 

Lakier akrylowy

Co ciekawe, nie ma konkretnej powierzchni, na której powinno stosować się ten typ produktu. Dlaczego? Ponieważ został stworzony w taki sposób, aby można było go stosować na praktycznie każdej. Charakteryzuje się dużą szybkością schnięcia, ponieważ jego całkowite utwardzenie ma miejsce już po 12 godzinach od lakierowania.

Jak widać, to, jak długo będzie schnął lakier samochodowy, jest zależne od typu lakieru, jaki wykorzystamy. Warto o tym pamiętać, kiedy kolejny raz będziemy musieli przeprowadzić taki proces.