Ile kosztuje lakier samochodowy fluorescencyjny? W jaki sposób nakłada się taki kolor?

Automatycznie zapisany szkic

Większość samochodów najczęściej pokryta jest lakierem metalicznym. To standardowy produkt, który ma odpowiednią wytrzymałość i skutecznie zabezpiecza blachy elementów karoserii przed rdzą. Na rynku można też znaleźć specjalne farby, które wykazują nietypowy efekt barwny. Zalicza się do nich lakiery fluorescencyjne, potęgujące wyrazistość oczekiwanego koloru.

Czym są lakiery fluorescencyjne?

To nietypowy typ lakieru, zwany również neonowym, który pod wpływem światła emituje jasne i żywe kolory. Efekt jest mocniejszy szczególnie wtedy, gdy na powierzchnię karoserii pada promieniowanie ultrafioletowe. Lakiery fluorescencyjne dość często stosuje się do malowania niektórych elementów karoserii samochodów oraz motocyklów. Dzięki unikalnemu efektowi taki pojazd nabiera wyrazistych barw.

Lakier fluorescencyjny należy do lakierów specjalnych, które mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji i konserwacji. Niepowtarzalny efekt jest wynikiem działania specjalnych pigmentów fluorescencyjnych. Absorbują one światło UV i uwalniają je z powrotem w postaci widzialnej jasnej barwy. Przy długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne efekt ten może jednak zostać zmniejszony lub po pewnym czasie całkowicie zaniknąć.

Taki lakier ma sporo zalet.

Lakiery fluorescencyjne nie tylko zabezpieczają powierzchnię karoserii, lecz także znacząco upiększają wygląd pojazdu. Kolor samochodu będzie miał w tym wypadku intensywny, żywy odcień, który z pewnością wyróżni się spośród aut z metalicznym pokryciem. To nie tylko zwiększy walory estetyczne samochodu, lecz również podniesie bezpieczeństwo na drodze. Fluorescencyjny lakier będzie lepiej widoczny podczas jazdy.

Mimo że tego typu powłoki wymagają większej konserwacji, lakiery fluorescencyjne są dość trwałe. Specjalne dodatki UV stosowane przy tego typu produktach chronią kolor przed blaknięciem i pomagają zachować żywą, wyrazistą barwę. Niestety lakier odznacza się często mniejszą odpornością na zarysowania i uderzenia, dlatego posiadacz pojazdu z taką powłoką musi pamiętać o regularnej konserwacji karoserii.

Ile zapłacimy za lakier fluorescencyjny?

Wykonanie takiej powłoki może kosztować więcej niż nakładanie klasycznego metaliku. Wynika to przede wszystkim z konieczności zastosowania nieco innej technologii nakładania produktów ze specjalnymi pigmentami. Aplikacja lakieru w tym przypadku polega na tworzeniu kilku powłok w formie cienkich warstw. Nałożenie zbyt dużej ilości preparatu często prowadzi do powstawania zacieków i charakterystycznych bąbelków, które psują efekt.

Liczba takich powłok zależy od oczekiwanej intensywności koloru. Zazwyczaj przygotowuje się od dwóch do czterech warstw lakieru bazowego. Pozostałe kroki wyglądają podobnie jak przy standardowym malowaniu samochodu. Trzeba również podkreślić, że koszt nałożenia lakieru fluorescencyjnego jest wyższy ze względu na ceny samych farb – mogą one kosztować od 20 do nawet 100 zł za litr.