Ile czasu schnie szpachla do drewna?

Ile czasu schnie szpachla do drewna?

Struktura drewna oraz jego walory estetyczne od lat przekonują nowych klientów do korzystania z tego tworzywa w kontekście wystroju wnętrz. Któż z nas nie chciałby bowiem eleganckiego sosnowego parkietu, świetnie przygotowanego mahoniowego blatu stołu, czy jasnej meblościanki? Niestety, oprócz szeregu zalet, surowiec ma również wadę – łatwo ulega wysychaniu. Powoduje to powstawanie szczelin i pęknięć, które wpływają na zaburzenie estetyki drewna. Są jednak sposoby, by je zniwelować…

Kiedy stosuje się szpachle do drewna?

Szpachle do drewna mogą być wykorzystane do wypełnienia większych i mniejszych szczelin w jego strukturze. W zależności od rodzaju materiału, jego wytrzymałości i innych cech, można dobrać odpowiednią mieszankę, która doskonale uzupełniać będzie ubytki. Szpachle znajdują zastosowanie zarówno do naprawy akcesoriów wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania.

Substancje wypełniające zawierają odpowiednie surowce, dzięki którym produkt posiada doskonałą przyczepność do drewnianego podłoża. Po całkowitym utwardzeniu szpachli 2-komponentowych można ją szlifować, frezować, ciąć i nawiercać bez ryzyka powstania ponownych ubytków. W zależności od rodzaju drewna i jego odcienia można także kupić wypełniacze dopasowane do koloru i struktury materiału.

Okres wysychania zależy od rodzaju mieszanki…

Powszechnie wiadomo, że zasada działania produktów może się różnić w zależności od ich pochodzenia. Istnieje jednak pewien ogólny podział szpachli do drewna na dwa podtypy:

  • 1-komponentowe zaprawki do drewna – to produkt przygotowany najczęściej na bazie żywicy akrylowej, która została odpowiednio rozcieńczona w wodzie. Preparat świetnie sprawdza się przy drobniejszych ubytkach. Przy dużych pęknięciach ten typ zaprawy jest mało skuteczny.
  • 2-komponentowe szpachle – zazwyczaj oparte są na żywicy poliestrowej lub epoksydowej. To niezwykle trwałe substancje, dzięki którym można uzupełnić większe ubytki w strukturze drewna. Posiadają także praktycznie zerową kurczliwość oraz wysoką odporność na czynniki mechaniczne.

Jak długo trwa proces wysychania zaprawy?

Standardowe mieszanki schną w stosunkowo krótkim czasie. W zależności od jej rodzaju, przy temperaturze około 20 ºC czas schnięcia wynosi do dwóch godzin. Aby zwiększyć przyczepność produktu do drewna, należy przed pokryciem ubytków dokładnie wyczyścić podłoże. Użycie promienników i lamp IR znacznie przyspiesza proces polimeryzacji mieszanki.