Co należy wiedzieć o szpachlach do drewna?

Co należy wiedzieć o szpachlach do drewna?

Aranżacje wnętrz oparte na drewnianych elementach wyposażenia oraz wykończenia nadają przestrzeni wyjątkowo klimatycznej aury i niepowtarzalnego stylu. Zdarza się jednak, że przez niefrasobliwe działanie albo nieszczęśliwy wypadek w drewnie pojawia się wgniecenie, ubytek czy rysa, które mogą zepsuć ogólną estetykę całego pomieszczenia. Na szczęście na rynku materiałów ogólnobudowlanych możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne szpachle, dzięki którym w prosty sposób skutecznie pozbędziemy się tych drobnych mankamentów.

Specyfika szpachli do drewna

Materiał ten pomaga wypełniać ubytki, maskować niedoskonałości oraz poprawiać ogólną estetykę drewnianych przedmiotów i elementów. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów szpachlówek, dlatego ważne, aby do prac naprawczych zastosować odpowiednią masę, dedykowaną konkretnemu gatunkowi drzewa. Profesjonalna szpachla jest plastyczna i odporna na działanie różnych niesprzyjających i ekstremalnych warunków atmosferycznych, m.in. deszczu, dużych wahań temperatury powietrza, intensywnego nasłonecznienia itp.

Do czego przydatne są różnego rodzaju szpachle?

Dobrze sprawdzają się przy uzupełnieniu ubytków mniejszych, jak i głębszych, np. będących pozostałością gwoździ czy śrub. Najczęściej znajdują zastosowanie przy naprawie i renowacji powierzchni paneli/desek podłogowych, mebli, futryn, ościeżnic i skrzydeł drzwiowych oraz drewnianych dekoracji. Stanowi również doskonały podkład w razie potrzeby późniejszego lakierowania drewnianej powierzchni. Powlekanie wierzchniej warstwy farbą do drewna, zazwyczaj bywa konieczne, kiedy w użyciu jest biała szpachla, stanowiąca rozwiązanie uniwersalne. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do szpachlowania konieczne jest oczyszczenie i odpylenie miejsca aplikacji gotowej masy, żeby zapewnić właściwe jej przyleganie. Do nanoszenia i wstępnego wyrównywania służy szpachelka. W momencie, gdy mamy do czynienia z głębszymi ubytkami, masę nakładamy warstwowo (o maksymalnej grubości 5 mm), a każdą koleją – dopiero po wyschnięciu poprzedniej (po ok. 2 h). Po całkowitym wyschnięciu, szpachlę szlifujemy, najlepiej przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego.