Rodzaje szpachli do drewna

Rodzaje szpachli do drewna

Na obecnym etapie rozwoju technologicznego szpachle do drewna dzielą się na dwie główne grupy: 1-komponentowe oraz 2-komponentowe, chemoutwardzalne. 

Szpachle 1-komponentowe i 2-komponentowe to dwa całkowicie różne typy produktów przeznaczonych do uzupełniania ubytków w drewnianych powierzchniach. Dzięki nim możemy przywracać funkcjonalność i estetyczny wygląd meblom, ramom okiennym, parkietom czy nawet rzeźbom. Oba mają jednak różne właściwości i zastosowanie. Kiedy zatem sięgnąć po ten pierwszy, a kiedy po drugi produkt?

Czym charakteryzuje się szpachla do drewna 1-komponentowa?

Jest to produkt ekologiczny najczęściej na bazie żywicy akrylowej rozcieńczanej wodą. Dobrze sprawdza się jako wypełniacz drobnych ubytków i zarysowań. Niska zawartość substancji niebezpiecznych dla zdrowia, łatwość aplikacji oraz bogata baza kolorystyczna sprawia, że produkt ten cieszy się dużą popularnością wśród osób chcących dokonać drobnych napraw bez użycia profesjonalnego sprzętu. Ograniczenia technologiczne szpachli 1-komponentowych sprawiają jednak, że nie nadają się one do dużych wypełnień. Niedomagają również w przypadkach wymagających dużej twardości oraz odporności mechanicznej.   

Czym charakteryzują się szpachle do drewna 2-komponentowe?

Mogą być oparte na żywicy poliestrowej lub epoksydowej. Aktywuje się je za pomocą utwardzacza dodawanego w odpowiedniej proporcji do produktu. Szpachle 2-komponentowe oparte na żywicach poliestrowych są niezwykle trwałe i odporne na czynniki mechaniczne przy zachowaniu dużej elastyczności. Niezwykle ważną zaletą jest również praktycznie zerowa kurczliwość produktu, pozwalającą na wypełnianie nawet bardzo dużych ubytków. Bardzo bogata gama kolorów oraz łatwość obróbki sprawiają, że ten rodzaj szpachli jest najczęściej wybierany przez profesjonalistów i producentów parkietów. Szpachle 2-komponentowe oparte na żywicach epoksydowych posiadają wszystkie zalety szpachli poliestrowych, jednak są dużo bardziej odporne na skrajne temperatury (nawet do -70 stopni C przy zachowaniu elastyczności). Dzięki tym właściwościom jest to idealny produkt do profesjonalnych aplikacji zewnętrznych. 

Szpachla 1-komponentowa czy 2-komponentowa?

Najlepiej oprzeć wybór o kryterium pożądanej twardości, efektu estetycznego oraz miejsca zastosowania. Szpachla 2-komponentowa jest produktem trwalszym i bardziej odpornym na zmiany temperatury oraz czynniki pogodowe, takie jak deszcz czy śnieg. Oznacza to, że można używać jej na zewnątrz (szpachla epoksydowa) oraz w miejscach szczególnie narażonych na zużycie i uszkodzenia mechaniczne, czyli zwłaszcza na parkietach (szpachla poliestrowa). Szpachle 1-komponentowe są mniej wytrzymałe i bardziej kruche, jednak posiadają bogatą bazę kolorów oraz są bardzo proste w aplikacji. Poleca się je przede wszystkim do prac dekoracyjnych, czyli uzupełniania braków w meblach i rzeźbach.