Mieszanie lakierów – nie takie proste, jak może się wydawać

Mieszanie lakierów - nie takie proste, jak może się wydawać

Mieszanie lakierów to dla wielu temat bardzo prosty, jednak zdarza się, że zarówno początkujący, jak i doświadczeni lakiernicy popełniają wiele błędów, które później skutkują reklamacjami. Odpowiednie wymieszanie w prawidłowych proporcjach to przepis na idealny i oczekiwany efekt. Co w takim razie zrobić, aby osiągnąć najlepszy rezultat podczas pracy z lakierami?

Składniki w odpowiednim stosunku

Osiągnięcie najlepszego efektu podczas mieszania wiąże się z zachowaniem zasad, jakie zalecił producent. Odpowiednia proporcja to klucz do sukcesu! Dobry skład materiału lakierniczego powinien spełniać podstawowe kryteria:

  • odporność
  • elastyczność
  • prawidłowe krycie 
  • posiadanie właściwości antykorozyjnych
  • połysk
  • wymagania dotyczące ochrony środowiska

Założone właściwości można spełnić, stosując się do zaleceń producenta i używając prawidłowych proporcji mieszania składników. Wszelkie informacje dotyczące proporcji znaleźć można na opakowaniu i w kartach specyfikacji danego produktu.

Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Niektórzy myślą, że w lakiernictwie można działać tak jak w kuchni i mieszać składniki na oko. Niestety w większości przypadków takie postępowanie się nie sprawdzi i efekt będzie mizerny. Przy przygotowywaniu obowiązuje odpowiednia proporcja i precyzja.

Kolejnym błędem jest mieszanie półproduktów pochodzących od różnych producentów. Niektórzy ulegają pokusie i w momencie, kiedy kończy im się oryginalny utwardzacz, to stosują zamiennik. Jeżeli pokusimy się na taką oszczędność, to problemy są murowane. Może się okazać, że nasza powłoka lakiernicza będzie twardniała kilka dni lub zacznie gazować. Istnieje także niebezpieczeństwo, że po kilku miesiącach lakier zacznie odpadać pod wpływem mycia lub będzie podatny na uszkodzenia.

Zdarza się, że początkujący lakiernicy używają nitro zamiast rozpuszczalnika akrylowego. Taki błąd popełnia się tylko raz, więc pamiętajmy, że w lakiernictwie nitro służy tylko do czyszczenia narzędzi!

Dodatki do lakierów

Wielu producentów daje możliwość zastosowania domieszek umożliwiających pracę w trudnych garażowych warunkach. Najbardziej popularne to:

  • rozpuszczalniki o różnych czasach odparowania
  • plastyfikatory
  • przyspieszacze

Jeżeli chodzi o dodatki, to również należy stosować zasadę jednego producenta. Mieszanie produktów różnych firm jest ryzykowne i może narazić nas na dodatkowe koszty lub poprawki. Jeśli zależy nam na idealnym efekcie, to powinniśmy stosować się do jednej prostej zasady – używać materiałów jednego producenta.